Aqua I 2 Piece Hinged Folding Bath Screen 1500mm x 900mm - RH - Silver
✔ Fixed Panel with Folding Screen
✔ Silver Profile
- Product Code
- AIB074
- Colour
- Chrome
Description / Aqua I 2 Piece Hinged Folding Bath Screen 1500mm x 900mm - RH - Silver
Complete your bathroom design with the Aqua i folding bath screen, suitable for straight baths. Showcasing a fixed panel and folding smaller panel, the quality hinges provide a smooth rotation that not only provide a larger gap to enter the bath, but also function as a deflector to minimse water splashes from within the showering space.
Available in both silver and matt black.
Features
• 6mm safety easyclean glass, BS6206 & CE certified.
• Left handed
• High quality polished chrome frame
• 20mm out of true wall adjustment
• Adjustment range: 875-890mm
• Bottom seal for smaller hinged panel
More Information
| Product Code | AIB074 |
|---|---|
| Colour | Chrome |
| Width | 900mm |
| Height | 1500mm |
| Enclosure Type | Hinged Bath Screen |
| Glass Thickness | 6mm |
| Glass Finish | Clear Glass |
| Delivery Time | Next Day |