Aqua i 8 Wetroom Screen Panel 200mm x 2000mm High
✔ 8mm Easy Clean Glass
✔ Generous 20mm Adjustment
✔ High Quality Chromed Aluminum Profile
✔ Lifetime Guarantee
- Product Code
- AI8WP020S-20H
- Colour
- Chrome
Description / Aqua i 8 Wetroom Screen Panel 200mm x 2000mm High
Aqua i 8mm Sliding Wetroom Panels - Silver
Create your dream wetroom showering space with our Aqua i 8mm screen panels. Whether you prefer a single panel, walk in set up or a corner installation, our 8mm wetroom panels are a brillaint choice and have the versatility to create a number of installation options with your choice of support arm. The 200mm panel can be used as a fixed deflector panel, a structured alternative to a flipper panel.
Â
• Universal Fitting - Suited for both left or right hand entry
• 8mm Safety Glass, BS6206 & CE certified.
• AquaClean (Easyclean coating)
• 2000mm High
• High quality polished chrome frame
• Includes Chrome Support Arm
• All screws are made of stainless steel and are resistant to rust
• 20mm out of true wall adjustment
• Adjustment range: 180-200mm
More Information
| Product Code | AI8WP020S-20H |
|---|---|
| Colour | Chrome |
| Width | 200mm |
| Height | 2000mm |
| Enclosure Type | Fixed Panel |
| Glass Thickness | 8mm |
| Glass Finish | Clear Glass |
| Delivery Time | 2-4 Days |